|
Aniela Ludwika Kawalska, urodzona 27 lipca 1866 roku w Rogolinie, córka Aleksandry Osuchowskiej i Marcina Kawalskiego. Zmarła w Warszawie 16 czerwca 1939 roku Mieczysław Zambrzycki, urodzony 26 czerwca 1861 roku w Rzęzawach, syn Ludmiły Wilhelm i Jana Kantego Zambrzyckiego. Zmarł w Wąchocku 24 czerwca 1921 roku Obydwa zdjęcia rodziców wykonane w 1889 roku w ra- NIEPOGODA NIE ROBI RÓŻNICY W ZDJĘCIACH
Władysław Zambrzycki (trzyma w rękach pluszowego misia) z Hieronimem Osuchowskim, stojącym obok, na letnisku u rodziny Kawalskich w 1921 roku. Siedzą: pierwsza z lewej strony Maria Temler, żona Henryka Kawalskiego; pierwsza z prawej jego siostra, Maria. Chłopiec na kolanach Marii to Andrzej Kawalski; za kilkanaście lat zostanie lekarzem, który po Powstaniu Warszawskim trafi do obozu w Pruszkowie, by uratować tam wiele osób – w tym i ciężko chorego Władysława Zambrzyckiego. Pisarz, ukrywający się od 5 marca 1943 roku pod nazwiskiem Borkowski, pojechał potem do Krakowa, skąd – po rekonwalescencji – przeniósł się do Gdańska. Znalazł tam chwilowe zatrudnienie w palarni kawy unrrowskiej.
W 1947 roku po przyjeździe do Warszawy poprzedzonym procedurą powrotu do prawdziwego nazwiska, Władysław Zambrzycki osiadł wraz z siostrą Wandą przy ul. Poselskiej 5. W trzyizbowym mieszkaniu kwaterunkowym zajmowali szesnastometrowy pokój podzielony szafą na dwa „kojce” – jak pisze w swoim artykule Kazimierz Moczarski. Przy tym miniaturowym stoliku powstały powieści: Pamiętnik Filipka, W oficynie Elerta oraz Kwatera Bożych Pomyleńców. Zdjęcie z maja 1951 roku Jesienią 1959 roku Władysław Zambrzycki przeniósł się wraz z siostrą Wandą (stoi na pierwszym zdjęciu z założonymi rękoma) do nowego mieszkania przy ul. Międzynarodowej 43. Mieszkania niezbyt może wielkiego i źle wykończonego, co w PRL było normą – ale nareszcie własnego. Fotografie zrobione latem 1960 roku podczas odwiedzin Marii Pajzderskiej (córki Wandy) z mężem Andrzejem i synem Pawłem.
|